ikmec

ثبت اختراع


امتیاز دهید نظرات شما زمان انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ , آخرین بروز رسانی: ۶ روز گذشته

🔷 ثبت اختراع | فهرست :
🌟 ۱. مدارک مورد نیاز جهت ثبت به روش آنلاین ؟
🌟 ۲. آموزش تکمیل مراحل اظهار نامه ؟
🌟 ۳. مدارک هویتی مالکیت اختراع
🌟 ۴. زمان مناسب تسلیم اظهارنامه ؟
🌟 ۵. سوالات متداول


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 آیا احساس میکنید یک ‌اختراع ویژه کردید ولی نمیدانید چگونه آن‌ را معرفی کنید ؟
🔸 میخواهید اختراعتان را ثبت کنید ؟
🔹 شرایط ثبت اختراع را نمیدانید ؟

در این مقاله همه چیز آموزش داده شده است !!


قیمت : ۵.۵۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


در ایران و کشورهای دیگر اختراعات بسیار زیاده توسط انسان ها انجام‌ میشود.

در خیلی موارد این اختراع ها توسط افراد پولدارتر دزدیده میشود و‌به اسم‌ خود ثبت میکنند
در بعضی موارد هم‌ به دلیل عدم آگاهی اختراعات هرگز ثبت نمیشود.

خیلی از جوان ها و دانشمندان ایرانی بودند و هستند که قابل توجه ای کرده اند اما یا از پس هزینه معرفی آن بر نیامدند و‌ یا اصلا نمیدانستند که چگونه میتوانند این اختراع را معرفی و‌ ثبت کنند.

ما به اندازه خودمان خواستیم با این مقاله نحوه ثبت اختراع را در اختیارتان بگذاریم که آموزش‌ ببینید و‌ اگر اطرافیانتان اختراعی کرده و‌ دسترسی به این مقاله و آموزش‌ ثبتش را ندارد شما به او منتقل کنید.

در روستاها و‌ نقاط دور افتاده بسیاری انسان باهوش و دانشمند هست که سرمایه های یک ملت به شمار میایند اما کسی از آن ها باخبر نمیشود.

چه اختراعاتی که میتواند به بهتر زیستن کمک کند اما در انباری خانه ها فراموش میشود

به امید پیشرفت های بسیار !


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – بخش اختراعراهنمای ثبت اختراع
راهنمای ثبت اختراع

ثبت اختراع آنلاین

حقوق اختراعات معـمولاً بعد از ارائه دادخواست از سوی دارنده آن به دادگاه، احقاق می شود.

در این جا منظور از خودافشایی زمانی است که مخترع مثلاً با انتشار یک مقاله علمی، یا با انجام یک سخنرانی یا مصاحبه، و یا با تولید اختراع خود، اختراع را برای عموم افشا می‌کند.

شعبه مزبور پس از ثبت اختراع و دریافت اظهارنامه و ثبت و تطبیق نسخ آن نسخه دوم را پس از تایید به متقاضی به عنوان رسید مسترد می دارد.

متصدی شعبه فروش اختراع مکلف است که ظرف مدت ۱۵ روز اظهارنامه و ضمائم مربوطه را مورد بررسی قرار داده و در صورت داشتن نواقص ، مراتب را به طور کتبی به متقاضی اعلام نماید.

به عنوان مثال بتواند ثابت نماید که اختراع فاقد شرایط قانونی و لازم بوده است.

ثبت اختراع همچنین چنانچه شخصی در دادگاه حق اعطا شده هویت را به چالش کشیده و در این امر موفق شود، حق ثبت اعطا شده غیر معتبر شناخته خواهد شد.

دارنده پتنت همچنین می‌تواند حق خود را بطور کامل بفروشد که خریدار، دارنده جدید آن شناخته خواهد شد.


فروش اختراع پس از ثبت آن

به عبارت دیگر ورقه سندی است که جهت بهره برداری انحصاری از اختراع برای مدت محدودی به مخترع داده می شود تا رقبای وی نتوانند از وی برای تهیه و فروش محصولات سوء استفاده نمایند .

در قوانین ثبت کانادا برای مخترعینی که خود افشایی انجام داده باشند، یک مهلت ارفاقی یک ساله برای ثبت اختراع در کانادا در نظر گرفته می‌شود. در صورتیکه در بسیاری از کشورها، چنین مهلت ارفاقی وجود ندارد و به محض خود افشایی، حق مخترع برای از بین می‌رود.

در صورتی که شخص متقاضی مقیم ایران باشد ، ظرف ۲ ماه و اگر در خارج باشد ظرف ۶ ماه (با حق یکبار تمدید مهلت ) باید در مورد رفع نقص مزبور اقدام نماید.

این حق خرید اختراع انحصاری استفاده از ثبت اختراع هنگامی به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت قرار می گیرد که مطابق مقررات تودیع و به ثبت رسیده باشد ، در غیر این صورت استفاده از ثبت نشده برای دیگران آزاد تلقی شده و هر کسی می تواند از آن برای تولید محصولات خود استفاده کند .

قیمت اختراع ثبت شده چقدر است ؟

در دنیای پر رقابت امروز در بحث تجاری سازی و تولید محصول یکی از نکات مهم و چالش انگیز، کپی برداری است.

در حالیکه مثلاً در اتحادیه اروپا به محض افشای عمومی از بین می‌رود.

با انقضای دوره زمانی (حداکثر ۲۰ سال از زمان ثبت تقاضانامه) حمایت از پایان گرفته و استفاده از آن در اختیار هزینه ثبت اختراع در ایران عموم قرار می گیرد یعنی دارنده ثبت دیگر حقوق خود را دارا نمی باشد و هر شخصی می‌تواند از آن بهره برداری تجاری کند

بنابراین، در صورتیکه خواسته یا ناخواسته اختراعی را برای عموم پیش از اقدام برای ثبت اختراعات افشا کرده باشیم، در کانادا هنوز یک سال فرصت خواهیم داشت تا اختراع خود را ثبت کنیم.

به این منظور سازمان ثبت اختراع و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اقدام به دریافت ایده ها و طرح های اساتید و دانشجویان کرده است و با داوری کردن و در نهایت ثبت قطعی و رسمی ساختن آنها از هر گونه سوء استفاده احتمالی جلوگیری کرده که خود باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه در قشر فرهیخته جامعه جهت تلاش بیشتر شده است.


نکاتی که نمیدانید از ثبت !

دارنده اختراع حق دارد تصمیم بگیرد چه کسی می تواند در طول مدت حمایت، از بهره‌برداری نماید.

دادگاه در بیشتر نظام‌ها، شخص یا اشخاص نقض کننده حقوق ثبت اختراع را از این کار باز داشته و وی را مکلف به جبران خسارتهای وارده به صاحب حق می نماید.

و می‌تواند با عقد قرارداد اجازه یا لیسانس استفاده از را به افراد دیگر بدهد.

در غیر این صورت اظهارنامه مورد نظر مردود شناخته شده و متقاضی فقط می تواند در این مورد با استناد به ماده ۲۹ قانون ثبت علامت و اختراعات به دادگاه عمومی اعتراض نماید

اشخاصی که موفق به دریافت ثبت اختراعات کانادا برای دستاورد خود می‌شوند، در صورت نقض پتنت خود می‌توانند از بین دریافت خسارت و یا تعیین سود متخلف از انجام تخلف یکی را انتخاب کنند، انتخابی که حتی در امریکا در اختیار صاحبان پتنت قرار داده نمی‌شود.


به این مطلب امتیاز دهید :

Rate this [type]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هدایت | فال قهوه