ikmec

همه چیز درباره اختراع


امتیاز دهید نظرات شما زمان انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ , آخرین بروز رسانی: ۶ روز گذشته

🔷 همه چیز درباره اختراع | فهرست PDF :
🌟 ۱- اختراع چیست ؟
🌟 ۲- مزایای ثبت اختراع چیست ؟
🌟 ۳- مدت اعتبار ورقه اختراع ؟
🌟 ۴- اختراعات قابل ثبت !!
🌟 ۵- توصیه نامه
🌟 ۶- نگاهی اجمالی به روند ثبت اختراع درایران !


قیمت : ۲۰.۵۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


به طور کلی اختراع حق انحصاری است که به مخترع آن در قبال خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی که دارای وصف جدید بودن ، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی است از طرف دولت و قوه حاکمه اعطاء می شود به طورکلی اختراع به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای حل یک مشکل فنی است .

همه چیز درباره اختراع : اما از اختراع در قوانین مختلف کشور ها زمانی حمایت می شود که این اختراعات طبق تشریفات جاریه آن کشور در موعد و زمان مقرر به ثبت رسیده باشد و شرط استفاده از این حق ، ثبت آن در نزد مرجع ذیصلاح (اداره ثبت اختراعات) می باشد و در اینجا حق اختراع معادل واژه (PATENT) می باشد

این راه حل ممکن است به ایجاد وسیله ، دستگاه یا فرآیند صنعتی کاملا جدید مربوط باشد ، یا ممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد
اختراع ، حاصل و ثمره تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع است که در قالب یک محصول صنعتی یا فرایند صنعتی متبلور می شود و اختراع در اینجا معادل واژه (INVENTION) است .


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – بخش اختراعهمه چیز درباره اختراع
همه چیز درباره اختراع

اختراع چیست ؟

بر اساس این تعریف، چیزهایی که تازه طراحی یا خلق شده‌اند و هرگونه فعالیتی که به طراحی و خلق مرتبط با آن‌ها منتهی می‌شود، می‌تواند با عنوان اختراع مطرح گردد. همچنین از منظر کسب ‌و کار، اختراع را می‌توان محصول، فرآیند اجرا یا راهی برای انجام کاری دانست که تا پیش از این هرگز وجود نداشته است.

همه چیز درباره اختراع : مخترعی را در نظر بگیرید که به یک یافته بسیار بزرگ دست می‌یابد. اگر وی قابلیت ساخت و عرضه اختراع خود به دیگران را نداشته باشد همه چیز درباره اختراع فردی را نیز پیدا نکند که این امر را بر عهده گیرد، آنگاه اختراع او برای دنیا ناشناخته مانده و منجر به خلق ارزش افزوده نخواهد شد. یک مثال خوب برای این مسئله، اختراع دستگاه کپی است.

یکی از تعاریف اولیه برای اختراع که در بسیاری از فرهنگ لغات معتبر، مانند کمبریج و بریتانیا ارائه شده، عبارت است از: «چیزی که پیش از این ساخته نشده یا فرآیندی که برای ایجاد چیزهای جدیدی که قبل از این وجود نداشته، مورد استفاده قرار می‌گیرد».

«چستر کارلسون»، در سال ۱۹۳۸ میلادی، فرآیند الکتروفتوگرافی یا زیروگرافی را ابداع نمود. در ادامه در سال ۱۹۴۸ میلادی، یک دستگاه کپی روانه بازار شد، اما یک دهه به طول انجامید تا مخترعینی از شرکت هالویید-زیراکس، یک دستگاه کاربردی کپی را به بازار عرضه نمایند.


ثبت اختراع به چه صورت هست ؟

اولین سوالی که ممکن است به ذهن مخاطبین برسد لزوم وجود نظامی مانند نظام ثبت اختراع است.

همه چیز درباره اختراع در واقع به دلیل نظام ثبت اختراع، مخترعین در عین حفظ حقوق خود، جزئیات فنی خود را در اختیار جامعه قرار می­‌دهند. نظام ثبت اختراع یک قرارداد اجتماعی دو طرفه بین جامعه (حاکمیت) و مخترع است.

برای پاسخ به این سوال باید به نیازهای وجود این نظام توجه کرد. قرن‌­ها افراد از جوامع مختلف دستاوردهای فنی، پزشکی، دارویی و علمی زیادی داشته‌­اند، ترکیبی مانند بتن در رم باستان اختراع شد

ابزار آلات جراحی در بقایای شهر سوخته دیده شده است، صنعتگران قدیمی ژاپنی به آلیاژهای فولادی مقاوم در ساخت شمشیر رسیده بودند، ایرانیان در عهدهای قدیم تکنیک­‌های انتقال آب و کنترل سیلاب، ساخت پل و ابنیه مهندسی و ساخت داروهای مختلف را توسعه دادند.

همه چیز درباره اختراع در واقع زمانی که مخترع درخواست ثبت اختراع خود را به ادارات ثبت می­‌دهد وارد یک قرارداد می­‌شود.

اما این دستاوردها طی قرون مختلف باعث پیشرفت سریع و همه جانبه جوامع نشده بود.

قراردادی دو جانبه که از یکسو مخترع اقدام به افشای دستاورد فنی خود برای جامعه می­کند و در مقابل جامعه در قالب حاکمیت حق انحصار بهره برداری از موضوع آن اختراع را به مدت مشخصی برای مخترع محفوظ می­‌دارد و پس از اتمام آن دوره (معمولا حداکثر ۲۰ سال) دانش فنی به عنوان دارایی عمومی (Public Domain) برای همگان قابل استفاده است.

همه چیز درباره اختراع در واقع یکی از دلایل عدم پیشرفت جوامع عدم نوآوری و توسعه بیشتر فناوری‌ها به دلیل عدم افشا رازهای فنی آن­‌ها بوده است.

نتیجه این سبک، عدم پیشرفت و توسعه فنی آن فناوری به دلیل محصور بودن در میان افراد معدود و همچنین خطر از بین رفتن فناوری در نتیجه جنگ‌ها، بلایای طبیعی و غیره، بود.

اما با بلوغ بیشتر جامعه بشری و همزمان با دوره رنسانس، حدودا در ۳۰۰ الی ۴۰۰ سال اخیر ما شاهد توسعه سریع فناوری هستیم که یکی از دلایل آن ایجاد نظام­‌هایی مانند نظام ثبت اختراع در کنار تغییرات در سایر رویکردهای مربوط به توسعه دانش در آن زمان است.

از طرف دیگر این صنایع به صورت موروثی در یک خانواده به صورت محرمانه منتقل می­‌شد. دلیل این موضوع حفظ منافع (مادی و غیر مادی) داشتن یک فناوری نزد مبتکران آن به دلیل داشتن انحصار تولید بوده است.

همه چیز درباره اختراع تصور کنید اگر مخترعین بزرگ جزئیات اختراع خود را اختیار جامعه قرار نمیدادند آیا اکنون شاهد توسعه فناوری‌هایی مانند ابزارهای الکترونیکی، مخابرات و حمل و نقل به شکل امروزی بودیم؟


همه چیز درباره اختراع

بر ای ثبت یک اختراع علاوه بر شرط جدید بودن و گام ابتکاری  و کاربرد صنعتی و افشائ کامل و موثر اختراع ، این شرط است که موضوع اختراع قابلیت ثبت اختراع را داشته باشد در اکثر قوانین ملی

همه چیز درباره اختراع بجای ذکر وبیان موضوعات قابل ثبت ،موارد منفی و مواردی که قابلیت ثبت را ندارد را ذکر کنند و در همین راستا قانونگذار کشور ما موضوعات که قابلیت ثبت را ندارد در ماده ۴  قانون به شرح ذیل احصا نموده:

یا منطقه ای اختراعات در همه حوزه های صنعت در صورت احراز وجود شرایط لازم برای اختراع در همه حوزه ها و زمینه های تکنولوژی قابل ثبت است مگر مواردی که درقانون صراحتآ استثنا شده باشد یعنی قانونگذاران سعی می کنند


به این مطلب امتیاز دهید :

Rate this [type]

نظـــر خود را بنویسید !!

‫۱۶ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هدایت | فال قهوه